Kilolarınızdan daha sağlıklı ve kolay kurtulabilirsiniz: Alkali Beslenme

Kilolarınızdan daha sağlıklı ve kolay kurtulabilirsiniz: Alkali Beslenme

Tüm sistemlerde olduğu gibi vücudumuzda bir denge üzerine kuruludur. Bu denge asit-baz dengesidir. Vücuttaki tüm enzim reaksiyonlarının ve metabolik diğer reaksiyonların gerçekleşmesi için vücutta asit-baz dengesinin sağlanması gerekmektedir. Çünkü her metabolik işlemin gerçekleştiği optimal bir pH değeri mevcuttur. Sağlıklı kilo vermek veya kilo verirken metabolizmamıza destek olmak için bu dengeyi bozmadan, dengeyi sağlamaya yardımcı besinleri tercih edersek kilolarımızdan daha sağlıklı ve kolay kurtulabiliriz. Bunun için alkali beslenmek önemlidir.
Peki alkali beslenme nedir? Hangi besinleri tüketirsek alkali beslenmiş oluruz?
Alkali beslenme, vücudumuzun pH sını alkali yapacak besinlerle süt, sebze, meyve gibi besinlerden zengin beslenmek ve ekmek, pilav, makarna, tatlı, börek vs gibi unlu ve şekerli besinlerin,asitli, şekerli, kolalı içeceklerden, kızartmalardan ve fazla hayvansal proteinden uzak durulan beslenme tarzıdır.
Et, balık, yumurta ve peynir idrarı asidik, süt, sebze ve meyveler idrarı alkali yapan besinlerdir. Dolayısıyla günlük gereksinim dışında çok fazla protein ağırlıklı beslenmek vücudun asiditesinin artmasına neden olacaktır. Beslenmemizde süt, sebze ve meyve tüketimine dikkat ederek hem daha kolay kilolarımızdan kurtulabilir hem de hastalıklara yakalanma riskimizi azaltabiliriz.

Dyt.Pınar GÖKÇE