Aynaya Her Baktığınızda Helen’i Görmek…

Aynaya Her Baktığınızda Helen’i Görmek…

Güzellik yüzyıllar boyunca her kadının en büyük kaygısıdır. Yazılan reçeteler, bırakılan tavsiyeler, yapılan araştırmalar, geliştirilen estetik yöntemlerinin yanı sıra güzellik adına yapılan her şey bir kadının aynaya baktığında kendini iyi hissedebilmesi içindir. Her kadının ruhu denizlerden gemiler kaldıran Helen gibidir. Sadece çoğu kadın içindeki Helen’i nasıl ortaya çıkaracağını bilemez. Düşünün ki tarihte bir Helen varsa günümüzde binlerce Helen olmalıdır. Peki yüzyıllar öncesinde makyaj malzemesi yokken ‘kadınlar güzelliğini nasıl koruyordu’ dediğinizi duyar gibiyim.

Öncelikle tarih öncesine gidildiğinde makyaj malzemeleri kadınların kendi pratikleriyle ortaya çıkmış bir takım bitki kürlerinden oluşuyordu. Helen de güzelliğini doğaya borçluydu. Tarih öncesi kaynaklardan elde edilen bilgilere bakıldığında Helen kendisi için çiçek özleriyle oluşturulmuş kürlerle daima cildini temizliyordu. Ve güzellik Helen zamanında bile altın değerindeydi.

Aşağıda yer vereceğim doğal tavsiyelerle içinizdeki Helen’i keşfedip, doğanın cildinizle uyumunu özümseyeceksiniz.
İlk olarak; Bitkilerin cildinize nüfuz ederek güzel bir armoniyle geri dönebilmesi için öncelikle detoks özelliği taşıyan bir banyo kürü formülü vereceğim.

-Bir avuç taze gül yaprağı ,
-2 yemek kaşığı dağ kekiği,
-Mercan köşk yaprağı ,
Ve ezilmiş defne yaprağı ile bir fincan öğütülmüş deniz tuzunu karıştırın. Bu karışımı yaklaşık 10 dakika ocakta bekletin ve sonra soğumaya bırakın. Soğuyan kürü banyo suyunuza ilave edin ve muhakkak keselenmeyi ihmal etmeden bu işlemi tamamlayın. Tarif edilemez bir arınma hissi yaşayacaksınız.

İkinci olarak; taze kırmızı gül yapraklarını bir kapta ezip, içerisine balmumu ve vazelin ilave edin. Kırmızı macun kıvamına geldiğinde doğal bir ruj elde etmiş olacaksınız.

Üçüncü olarak; taze kırmızı gül yapraklarını ezerek kapta biriken karışımı el yordamıyla yanağınıza sürebilirsiniz. Daha canlı ve doğal bir görünüme sahip olacaksınız.

Dördüncü olarak; 1 çay kaşığı hint yağı ve 1 çorba kaşığı kakao yağını bir kaba koyup, içerisi sıcak su ile dolu bir kabın içerisine oturtun. Krem kıvamına gelene kadar karıştırarak ısıtın. Soğuduktan sonra karışımı temiz bir rimel fırçasıyla gece yatmadan önce, göz içine girmemesine dikkat ederek 15 gün boyunca uygulayınız. Bu karışım sayesinde doğal bir rimel elde etmiş olacaksınız.

Bir püf nokta daha aromatik meyve esanslarıyla kendi istediğiniz kokuyu da doğal bir şekilde elde edebilirsiniz.

İçinizdeki Helen’i keşfetmeniz dileğiyle…

Sevgilerle,