Dengeli Bir Kahvaltıyla Soğuk Algınlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Dengeli Bir Kahvaltıyla Soğuk Algınlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Gripten korunmak için vücudun direncini artırmak, bunun için de yeterli ve dengeli beslenmek şarttır.. Sağlıklı beslenmek demek yalnızca sağlıklı gıdalar seçmek değil, öğünlere de dikkat etmek demektir. Bu öğünlerin en önemlisi kahvaltıdır. Kahvaltı atlanıldığında sonraki öğünler ne kadar kuvvetli ve sağlıklı olursa olsun, kahvaltının yerini tutmaz.. Peki kahvaltıda neler olmalı:

  • Yumurta: Kolestrol problemi olmayanların kahvaltısında mutlaka yer almalıdır. Yumurtada kaliteli protein olduğu için, bağışıklığı yükseltir. Ayrıca yumurtanın sarısı A vitamini açısından çok zengindir.
  • Beyaz peynir: Mayalı besinler, bağırsak sistemi açısından son derece önemli. Birkaç zeytin, tereyağ-bal, pekmez, salatalık, 1-2 adet ceviz, badem veya fındık kahvaltıda tüketilmelidir.
  • Ceviz, fındık ve badem: Bu üç besin faydalı  yağ asitlerini içerir ve Omega 3 bakımından zengindir. Omega 3, bağışıklığı korur, enfeksiyonun çok fazla ilerlemesini engeller ve gerilemesini sağlar. Kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda Omega 3 içerir.