Epilasyon

 

EpilasyonEPİLASYON  NEDİR?

Lazer ışını belirli bir dalga boyunda olup aynı doğrultuda giden birbirinden bağımsız ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer cihazları sayesinde çeşitli ayna oyunları ile yansıtılıp deri üzerine düşürülür ve açığa çıkan ısı enerjisi esas olarak kılları etkiler. Aktif kılların içerdiği melalin (Kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek

ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır. Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek yada tamamen yok etmektir.

Lazer cihazları dalga boylarına göre çeşitlilik göstermektedir. Hastaların kıl yapısına göre 3 farklı Dalga Boyu ve FDA (ABD Gıda ve ilaç Dairesi) Onaylı Lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Bu sistemler hastanın epilasyon süresinde kıl evrelerinin değişimi kıl kökünün derinliğine , yapısına , göre tedaviyi daha güçlü ve başarılı kılar.

Işığın dalga boyu azaldıkça kıla rengini veren melalin maddesine karşı duyarlılık daha az olduğu için ‘ yaz aylarında bronz tenlerde ‘ dahi güvenli tedavi şansı yüksektir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin yollarından biri olan lazerli epilasyon tedavisi uygulama açısından diğer yöntemlere göre daha acısız ,hızlı ve sonuçları tatmin edicidir. Lazer tedavilerinin süresi ve uygulama aralığı kişiden kişiye değişmekle birlikte , bayanlarda  4 ila 8 ,erkeklerde 6 ila 8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir.

Hormon al problemler, genetik olarak kıl kökünün aşırı uyarıldığı  durumlar haricinde tedavi süreleri çoğunlukla bu sayıları aşmaz. Nadiren de olsa, sebebi bulunamayan seans sayıları çok uzamış, hatta kalıcı tüy kaybı olmayan vakalar da vardır.

Bayanlarda vücut bölgesinde tedaviye en hızlı cevap veren bölgeler; bikini,genital bölge,koltuk altı,alt bacak,göbek ve kol olarak sıralandırılabilir.

Tedaviye başladıktan sonra ip,ağda, yada cımbız gibi kıl kökünü etkileyen işlemler uygulanmamalıdır. Göz çukuru  dışında tüm vücuda lazer uygulaması

Yapılabilir. Lazer epilasyon uygulama fiyatları bölgeye ,tüy yoğunluğuna göre farklılık gösterir.

EPİLASYON NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kalıcı epilasyon ve rahatlağı sağlar. Kıllarda tekrar büyüme olsa bile oluşacak kıllar ; zayıf , rengini kaybetmiş tüyler şeklindedir. Güvenilir bir yöntemdir.

Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

NE YAPMAK LAZIM?

Bayanlarda düzenli olarak  2 yıl süreyle düzenli regl dönemini aşmış olması epilasyon için uygundur. Uzmanların tüy tipini belirledikten sonra uygun periodlarda epilasyon uygulamasına her dönemde rahatlıkla girilebilir.